Двічі столиця, і жодного разу — справжня. Чому Харків не є «першою столицею» та ніколи нею не був - Накипіло
Історії

Двічі столиця, і жодного разу — справжня. Чому Харків не є «першою столицею» та ніколи нею не був

  • Ліна Плуженко
  • 26 Листопада 2023

Навіть у міст є ієрархія, і на її вершині знаходиться столиця. Першою столицею України радянські підручники люблять називати Харків. Чи, радше, обзивати?

London is the capital of Great Britain, або чому столиці так важливі

Столиця будь-якої держави — центр влади та місце прийняття загальнонаціональних важливих рішень. ЇЇ роль закріплюється конституційно-правовим статусом. Та це не все.

Мало бути просто містом із великою кількістю чиновників і значним відсотком земель, відведених під адміністративні будівлі: таким може похизуватися чи не кожне велике промислове місто. У деяких європейських країнах та США, натомість, відмовилися від практики концентрації стратегічних об'єктів у столицях — децентралізація в дії. 

Столиця має бути історичним, економічним, культурним центром країни. Саме тут нерідко зосереджений потенційний людський капітал. І є питання: чи то він формується в ній, чи столиця притягує його за рахунок «великих можливостей», розміру, значної кількості населення й, відповідно, каналів для комунікації та роботи? І те, й інше.

Столиці відіграють для своїх країн одну з важливих функцій на міжнародному рівні: репрезентаційну. Якщо театр починається з вішака, то знайомство з країною — зі столиці. Тож із якою Україною нас знайомить Харків як «перша столиця»?

Чому більшовики проголосили Харків першою столицею?

У березні 1917 року була утворена Українська Центральна Рада, а її ІІІ Універсалом було проголошено створення УНР з центром у Києві. У 1918 році столицею Української Держави Павла Скоропадського був Київ.

Після захоплення влади в петрограді (санкт-петербурзі) в листопаді (у жовтні за старим стилем) 1917 року, більшовики розпочали боротьбу за встановлення радянської влади на території колишньої російської імперії. 

Попри перебування у Харкові у 1918 році представників народного секретаріату говорити про його столичність не доводиться: уряд радянської унр не мав влади в місті. Більшість у народному секретаріаті складали київські більшовики, які мали серйозне протистояння із харківськими. І щойно Київ взяли під контроль радянські війська, вищі органи радянської унр перебралися саме туди.

Kharkiv 1918 rik Vikipediia
Харків, 1918 рік Wikipedia

У січні-березні 1919 року Харків був центром усрр, але тимчасово. На ІІІ всеукраїнському з'їзді рад, який відбувся у Харкові на початку березня 1919-го, було вказано, що столиця — Київ. Проте в конституції, ухваленій кількома днями пізніше, та в її подальших доповненнях столицю не зазначали.

У січні 1920 року, тобто після третього захоплення більшовиками влади, до Харкова переїхали члени тогочасного вищого органу влади — всеукрревкому. Саме з того моменту Харків став реальною столицею, справжнім центральним містом радянської України. Виглядало так, що, як і у 1919 році, — то є тимчасове рішення, зауважує історик Геннадій Єфіменко:

«Вирішення питання майбутнього перенесення столиці до Києва здавалося очевидним — проте, враховуючи події 1920 року, насамперед війну з Польщею, воно було відкладено. У 1923 році, напередодні утворення радянського союзу, на засіданнях політбюро цк кп(б)у та вуцвк розглядали формалізацію питання проголошення Харкова столицею радянської України. Було підготовлено документи, які мали передувати оголошенню столиці: Харків мав стати не лише адміністративним, а й культурним і науковим центром. Зокрема говорилося про необхідність переїзду центральних органів Всеукраїнської академії наук до Харкова. Але це питання було покладено під сукно, офіційного оголошення так і не відбулося».

Уже у конституції 1929 року це було записано текстом: «Столиця урср — Харків».
Чому Харків? Через його «червоність» та більшу кількість потенційних прихильників. Адже Харків вважався пролетарським містом, яке було би легше радянізувати, на відміну від націоналістичного «міщанського» Києва. Звідси комуністи поширювали контроль і пропаганду на інші міста.

Харків мав стати столицею, але не назавжди

«Тимчасовість Харкова як столиці у багатьох не викликала сумнівів. Проте виникали суперечки, куди її переносити. Харків не був географічним центром України, як і Київ. Одним із варіантів, який розглядався, було Запоріжжя як новий індустріальний центр — з електрикою, новими технологіями. Розглядався варіант повернення до Києва як до традиційної столиці України. Вони розглядалися, проте до реалізації не приступали до 1934 року, коли, після Голодомору, з ініціативи сталіна столичний статус було повернено до Києва», — зазначає Геннадій.

Про це рішення «особисто товариша сталіна» та цк вкп(б) повідомив на пленумі цк кп(б)у другий секретар цк кп(б) України й одночасно перший секретар харківського обкому павло постишев.
Разом зі статусом столиці до Києва перемістилися наркомати, центральні органи профспілок, цілий репресивний апарат. Втім, переїзд і офіційне закріплення столичності за Києвом було завершено не одразу.

Вдруге Харків став столицею урср 16 лютого 1943 року — під час окупації Києва нацистами. Правда, лише до 10 березня, адже тоді було окуповано й Харків.

Як змінився Харків за часи «столичництва» у 1920–1934 роках

Згадаймо, що одна з функцій столиць — репрезентативна. Тож більшовики взяли собі за задачу велику розбудову міста, аби показати усю свою велич. Та й місця для усього репресивного чиновницького апарату в Харкові бракувало. 

Розпочали з місця для масових зборів: побудували величезну площу дзержинського (площу Свободи). Згодом на ній звели Будинок проєктних і будівельних організацій та Будинок кооперації, де наразі розташовується ХНУ імені Каразіна.

Центральний апарат і собі хотів щось величезне та захоплююче. Саме тоді в рекордно короткі терміни (1925–1928 роки) спорудили конструктивістський Держпром.

Budynok Derzhavnoi promyslovosti Derzhprom etap budivnytstva Kharkiv Vikipediia
Будинок Державної промисловості (Держпром), етап будівництва, ХарківWikipedia

Про необхідність соціалістичного розселення теж не забували: для робітників ХТЗ було збудовано Соцмісто «Новий Харків». Планувалося, що «Новий Харків» буде відокремлений від власне Харкова, існуватиме як місто-супутник. Проте поставлені цілі та розроблені проєкти повністю не були реалізовані, а під час Другої світової війни переважну частину будівель було знищено.

Аби підкреслити українську спрямованість радянщини, було зведено пам'ятник Тарасу Шевченку в університетському саду (нині сад імені Шевченка). Відкрили монумент уже після того, як Харків припинив бути столицею.

Загалом за ті часи населення Харкова збільшилося втричі, а його територія — вдвічі.
Та відбувалося тоді не лише будівництво, а й знищення радянським тоталітарним режимом усього, що не вкладалося в червону ідеологію. Бо Харків не надто радів більшовикам.
Із метою боротьби з Українською революцією, з національно-визвольним рухом загалом та з урахуванням майбутніх завдань індустріалізації, у 1920 році було запроваджено політику українізації. Це сталося не через любов більшовиків до української культури, звісно, а для нейтралізації національно-визвольних прагнень народу. 

Але ця українізація стала поштовхом для «Червоного Ренесансу», який згодом стане «Розстріляним Відродженням». Відліком того Відродження можна вважати українізацію у травні 1920-го року центрального видання — газети «Вісті вуцвк», яка стала базою українських літературно-мистецьких організацій і преси. Втім, тривало це недовго. 

Visti vutsvk 1926 rik Ukrinform
«Вісті вуцвк», 1926 рік Укрінформ

З арешту Михайла Ялового у 1933 році почалося активне й безповоротне знищення культури Харкова та України: переслідування, терори, вбивства, засудження і ще вбивства. Адже, і правопис «занадто націоналістичний» («Скрипниківка» — харківський правопис, введений у дію у 1928 році народним комісаром освіти Миколою Скрипником), і театр «не відповідає нормам» («Березіль», заснований Лесем Курбасом).

Знищували не лише інтелігенцію, а й простих робітників, які недостатньо надійно ховали родинні реліквії, такі як портрети Тараса Шевченка чи вишиті рушники.
Радянська влада доклала багато зусиль для знищення всього незручного українського, щоб замінити його зручним і контрольованим. А наратив «Харків як перша столиця» працює на їхню користь й нині.

Харків — не «перша столиця», або чим небезпечна ця міфологема

Чи був Харків першою столицею України — ні.

Чи був Харків першою столицею радянської України — ні. 

Чи був Харків столицею радянської України — так, якщо говорити про початок 1919-го та 1920–1934 роки. Проте вважати тодішню Україну суверенною не можна, адже вона перебувала під радянською окупацією.

Наратив «Харків — перша столиця» — дуже зручний для маніпуляцій і створення альтернативної історії. Такої історії, в якій саме завдяки радянщині з'явилася Україна, а її столицею став Харків. Тому і столиця — перша.

Тетяна Голубова, директорка театру «Нафта», зазначає, що цей наратив грає на користь росії:

«Для мене казати, що Харків — перша столиця, і пишатися цим — це щось на рівні “у Харкові найбільша площа в Європі”. Що теж є неправдою. Це якісь міщанські приводи для гордості. Харків має глибоку історію. Якщо трохи копнути, можна знайти вагоміші приводи пишатися своїм містом. Для мене цей міф також про локальну ідентичність: що ми нібито не Україна, а щось окреме, із протиставленням Києву, з “харківською мовою” тощо. У цьому прослідковується намагання росії розділити Україну всіма способами, навіть такими неочевидними, і відтягнути Харків від загальноукраїнського контексту [в бік російського]. Парадоксально, адже згадаймо період Харкова як столиці: будинок “Слово”, Микола Хвильовий, Майк Йогансен, Михайль Семенко, Лесь Курбас, Микола Куліш, Василь Єрмілов. Усе буяло українськістю».
Budynok Slovo 1930 i rik proslovo.com
Будинок Слово, 1930-й рікproslovo.com

Цю міфологему поширювали усіма способами — наприклад, у телепрограмі «перша столиця» костянтина кеворкяна, в якій він розповідав про псевдоісторію Харкова. кеворкян, до речі, колишній депутат Харківської міської ради від «партії регіонів» і проросійський пропагандист. 
І все ще поширюють: групи у фейсбуці та канали в телеграмі, стаття у «Вікіпедії» — «Перша столиця України». Вона ніби й розвінчує цей міф, проте вказує, що це є «частиною регіональної самоідентифікації харківчан». 

Цікаво, що ця стаття існує кількома мовами — українською, російською та білоруською.

Щоправда, російською виглядає вона зовсім інакше: уже не розвінчує цей міф, а розповідає про нестійкість українських столиць. Звісно ж, основний ухил робиться на те, що в часи «столичності» Харків активно процвітав. Навіть згадують про роботу Леся Курбаса. Звісно ж, не вказуючи, що після прем'єри «Маклени Ґраси» і розмови з постишевим Курбаса було затримано, засуджено і вбито. Тим самим режимом, який так завзято розбудовував Харків.

Vystava Maklena Grasa openkurbas.org
Вистава «Маклена Ґраса»openkurbas.org

Не можна визначати Харків як «першу столицю», не визнаючи, що Україну заснували «совєти». Відповідно, не визнаючи і не підтримуючі радянські наративи і прагнення стерти історію Сходу України. А саме на цій золотій базі зараз працює російська пропаганда.

«“Перша столиця” — це ніби постійне прагнення позмагатись із Києвом, вибудувати власну значущість на “столичності”. Мені пригадується історія з одороблом: стелою, яку міськрада хотіла збудувати на площі Свободи в Харкові. Вона була майже копією стели на Майдані Незалежності в Києві, але з хизою “а от у нас — вище, ніж у Києві". Навіщо нам копіювати символи інших міст? Чому постійно шукаємо, де ми кращі-вищі за когось? Навіщо для самовизначення українського міста сьогодні ми тягнемо радянські наративи з минулого? Харкову є чим пишатись і на чому вибудовувати власну ідентичність і значимість. Для цього необов'язково натягувати радянську “столичність”», — упевнена Катерина Переверзева, головна редакторка медіа «Люк».

Покидаючи Харків, постишев сказав, що бажає місту «зберігати власну столичність і першість». Ці слова важливі для розуміння, що ми маємо забути насамперед.

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова